sobota 29. června 2019

Vypěstujte si MONSTERU ze stonkového řízku

Monstera je jedna z rostlin, kterou jsem obdivovala už skutečně dlouho. Vždy se mi líbila a často jsem ji potkávala v prostorných chodbách nebo halách, kde se ji dobře daří. A jednoho dne jsem po ni zatoužila i já, ale rozhodla jsem se, že si nebudu kupovat celou rostlinu. Měla jsem možnost ustřihnout si její stonkový řízek, a tak jsem toho s radostí využila. Navíc pokud chcete již vzrostlejší monsteru, tak si pěkně připlatíte. Taky doporučuji sledovat Marketplace nebo jiné bazarové stránky, protože se lidé často vzrostlých monster zbavují. To víte, taková vzrostlá i desítky let stará monstera se brzy dostane i ke stropu místnosti.

Taky toužíte po tak krásné pokojovce, ale nevíte jak na to? Základem je správné ustřihnutí řízku z mateřské rostliny. Postačí vám zahradnické kleště, ale doporučuji je předem vydezinfikovat. A teď k jádru celého kouzla. Řez proveďte pod kolenem, jak jsem naznačila i na obrázku. Kořeny vám začnou vyrůstat právě z tohoto místa.

Teď už stačí řízek pouze dát do nádoby s vodou a vyčkat asi 3-4 týdny než pustí první kořeny. Svůj stonkový řízek jsem zasadila po cca dva a půl měsících. U přesazování jsem si ještě všimla, že mi už Monstera pouští i první nový list.


Zdroj: Obi
Takhle pyšně jsem si ji nesla domů 4. dubna. 

Velikost kořene 6. května.

Velikost kořene 29. května.
Velikost kořene 23. června -> den přesazení do květináče


28.června - nový list

Pěstujete pokojovky? A pokud ano, tak jaké? 

13 komentářů:

 1. Vidíš, já po monsteře nikdy nazatoužila - mám raději kytky, co se nerozrostou do obřích rozměrů (bydlím v paneláku, takže bych pak musela řešit, co s nimi). Tak ať ti pěkně roste

  OdpovědětSmazat
 2. Já na živé květiny nejsem, už jen kvůli kočkám a také toho, že jako malá jsme byly doslova obklopeni samými květinami a nějak jsem po tom v dospělosti netoužila. Ale třeba mě to někdy znovu chytne. :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No vidíš a já jsem zelení taky obklopována už od mala a i přesto mě to k tomu hrozně táhne :) Ale jak píšeš, třeba tě to někdy zase chytne a mě třeba naopak pustí :D

   Smazat
 3. Víc takových článků prosím! Praktické, užitečné a skvělé :) Jen teda bych prosila nějakou květinu, kterou nezvládnu zabít... :D

  Gabux | Poslední článek

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jé, děkuju! To mě moc potěšilo :)
   Teď přes léto ještě několik podobných článků chystám a dokonce i o kaktusech a sukulentech :D Jinak jeden článek o nenáročných pokojovkách už mám, tak když tak koukni :)

   Smazat
 4. Jééé ♥ Monsteru doma ještě nemáme, tak třeba to projde :D
  MyGoldenMind

  OdpovědětSmazat
 5. Jé, ty jsi šikulka! Moc krásně Ti zakořenila :) Nějaké pokojovky doma máme, ale bohužel neznám názvy. Pak doma máme gerberu, kterou mi dal taťka loni ke 20 :)

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
 6. tá tvoja sa pekne ujala! monsteru nemám a zatiaľ po nej moc ani netúžim :D

  OdpovědětSmazat
 7. Tahle kytička mi vždycky připomene dětství. Je to jedna z mála (kromě kaktusu), která u mě v pokoji přežila :D

  Life by Angellyca

  OdpovědětSmazat
 8. Já na pěstování kytek vůbec nejsem - nepamatuju si kytku, které by mi přežila :( Ale můj taťka je na pěstování rostlin moc šikovný, v poslední době si oblíbil pěstování avokád z pecky :)

  Another Dominika

  OdpovědětSmazat
 9. No ty jsi šikovná, mně většina kytek chcípne, jen Aloe se mi daří :)

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat