pondělí 24. června 2019

Tip na výlet: Státní hrad Lipnice

Stejně jako loni jsme i letos s rodinou vyrazili na několikadenní dovolenou na Vysočinu. Původní plán byl pouze vydat fotočlánek, který by vše shrnoval, jenže po návštěvě hradu Lipnice jsem se rozhodla, že samotný hrad si zaslouží svůj vlastní článek. Navíc jsem ten den opravdu dost fotila a materiálů mám až až...

Státní hrad Lipnice se nachází v malé, ale zato velmi známé turistické obci Lipnice nad Sázavou. Ta se proslavila především díky spisovateli Jaroslavu Haškovi. Hrad nabízí volnou prohlídku, tudíž čas i tempo prohlídky si určujete vy sami. Pouze před začátkem prohlídky Vám průvodce řekne základní informace, něco málo z historie a obdržíte papírového průvodce se stručnými popisy. 

Historii hradu si každý může najít na internetu, proto bych ráda vypíchla pouze něco málo, co mě osobně zaujalo nebo co se mi líbilo.

Jedna z informací, která mě zaujala byla, že na hradu je pouze jeden člověk/kastelán/průvodce, který se o chod hradu stará a jenom v létě je zde ještě jeden brigádník navíc.
Hrad je podle mapky rozdělen do sedmi částí - velká bílá věž, trčkovský palác, kaplový ochoz, kaple, thurnovský palác, Samson a vrátnice. A hned v první výše jmenované části se dokonce nachází tzv.  Haškova komůrka, která  je upomínkou na časy, kdy zde Hašek pobýval.

Hrad Lipnice v roce 1869 vyhořel a bylo nám řečeno, že se až do dnešních dnů stále postupně opravuje. Díky prohlídce hradu se Vám naskytnou výhledy do okolí, budete stoupat a zase klesat mnohdy i příkrými schody z ochozů až do bývalého hradního vězení a zajisté budete také obdivovat hradní architekturu. 


Jaký hrad nebo zámek se Vám u nás nejvíc líbí?

8 komentářů:

 1. jééj to je krásne miesto a tá zeleň okolo :))) mne sa v ČR páči Karlštejn, hrad Švihov a potom zámok Hluboká a nemôžem zabudnú na Lednicko-Valtický areál Všetko mám prejdené a sú to krásne skvosty :)

  OdpovědětSmazat
 2. Na Lipnici jsem byla, ale už je to spoustu let. Já mám obecně raději zříceniny - třeba Gutšejn nebo Volfštejn na Tachovsku nebo zříceninu Orlík u Humpolce (neplést se stejnojmenným zámkem v jižních Čechách ;-))

  OdpovědětSmazat
 3. Ještě jsem tam nikdy nebyla, ale vypadá to tam krásně. Moc ráda jsem se dříve vracela na Bouzov. Jako malá jsem se tam chtěla i vdávat.

  OdpovědětSmazat
 4. Nemám žádný nejoblíbenější :) Ale ráda si je procházím sama bez průvodců. Doufám, že se vám výlet podařil :) Počasí jste podle fotek měli krásné.

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
 5. Já cestovatel po ČR vůbec nejsem. Stačí mi Praha. Je to ostuda, ale je to tak😁. Zámky mě moc neberou. Pokud teda nejsou vevnitř plný křišťalových lustrů a mramoru, to pak jo❤..

  Verča ze Ztracena v Praze ║ LET'S BE FRIENDS ANEB JAK NEBEJT SÁM A MÍT NĚKOHO NA POHŘBU

  OdpovědětSmazat
 6. Hrad vypadá super :) Třeba se tam někdy podívám, miluju výletování :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětSmazat
 7. Je to nádhera, až pojedu za Čech, tak tohle místo zvážím. děkuji za tip :)

  Life by Angellyca

  OdpovědětSmazat
 8. Výlet mohl být moc fajn, ráda na takový místa jezdím. :)

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat