úterý 23. října 2018

Podzimní povídání a vyřezávání dýně

V jednom z nedávných článků jsem vám psala o tom, jak moc mám ráda podzim a vyjadřovala jsem se i k tomu nádhernému babímu létu, které nám letošní podzim přinesl. Teď už jsou pravděpodobně poslední slunečné dny letošního roku za námi a náš čeká ten pravý podzim se sychravým počasím. Takže pokud jste tak ještě neučinili, tak je právě na čase vytáhnout ze skříní podzimní oblečení a naladit se na podzimní atmosféru. Zapalte si svíčku, uvařte si váš oblíbený čaj nebo jděte s těmi nejmenšími pouštět draka...

Já se na podzim naladila už koncem září, kdy jsem vyráběla podzimní věnec a postupně jsem si začala opět užívat oblečení podzimních barev a materiálů. K něčemu ovšem to horké léto dobré bylo... Díky němu letos byla bohatá úroda snad všeho, co mě napadá. Nejvíce jsme měli jablek, protože máme na zahradě pět jabloní a dokonce jsme je při takovém množství museli trhat na etapy. Výjimku netvořily ani dýně, kterým se letos stejně tak dařilo.

Přiznám se vám, že dýni jsem vyřezávala jenom jednou v životě a to ještě několik let zpátky, takže jsem měla obavy, jestli se mi to vůbec povede tak, jak bych chtěla. Navíc byla tehdy mnohem menší než tahle. I přesto jsem se na vyřezávání těšila. Z naší úrody jsem si vybrala tu nejmenší už začátkem října. Čekala na mě ve sklepě a konečně nadešel její čas.

Připravila jsem si dýni, pořádný nůž, fix a nádobu na odpad z dýně. Prvním krokem bylo vyřezání otvoru. Víko dýně jsem potom očistila a pustila jsem se do čištění a vydlabávání samotné dýně zevnitř. No řeknu vám, že tento krok mi trval ze všeho nejdéle. Potom jsem už pomalu začala fixem rozvrhovat obličej. Nechtěla jsem žádný strašidelný kukuč, nýbrž milou dýni, která se bude široce usmívat. Ano, originalita sice žádná, ale přece jenom jsem víc na ty milé obličejíčky :) V závěru jsem už jenom přes otvor pusy vyrovnala povrch pro svíčku a bylo hotovo. Dýni si můžete samozřejmě umístit do interiéru i exteriéru, pokud vám to možnosti dovolují. Já ji zatím nechala venku, ale pohrávám si s myšlenkou, že bych si ještě nějakou menší dýni koupila, vyřezala a dala třeba jako dekoraci dovnitř.

Samotné vyřezávání dýně mě bavilo a já mám dneska na vás hned několik otázek...
Proč máte - nemáte rádi podzim? Vyřezávali jste někdy dýni? Potrpíte si na sezónní výzdobu? 

19 komentářů:

 1. Miluji podzim a dýni už jsem vyřezávala, nicméně mi po nějaké době zplesnivěla a já si toho nevšimla, tak si už dávám pozor. :D Ta tvá vypadá dobře. :)

  OdpovědětSmazat
 2. dýně se ti povedla, já mám v plánu letos vyřezávat trošku jinak ( ne "obličej", ale spíše udělat z dýně takovou chaloupku )

  OdpovědětSmazat
 3. Jéé, ta je ale roztomilá! 😊 Dýni jsem vyřezávaná ještě na základní škole, od té doby vůbec. Ale letos si chci také nějakou vyřezat. A letos mi podzim nijak nevadí 😊

  OdpovědětSmazat
 4. Wow, ta dýně se ti moc povedla! My letos sice nevyřezávali, ale loni to dopadlo katastrofálně :D Tak hezké trojúhelníčky jako máš ty se mi vůbec nevyvedly :D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :D tak to děkuji! Trojúhelníčky by mi ještě docela šly :D

   Smazat
 5. Letos jsem si říkala, jak bych si ten podzim oživila a klasické vyřezávání dýně mě vůbec nenapadlo...takže mám asi program na dnešní odpoledne :D
  Terez Mamaková

  OdpovědětSmazat
 6. Ta je parádní, moc se ti povedla! My se taky chystáme aspoň dvě menší vyřezat a dát na balkon, tak už se na to těšíme :)
  Inspiration by Linda

  OdpovědětSmazat
 7. Moc krásný! Já podzim úplně miluju! Je to moje nejoblíbenější období a také vyřezávám dýně :)

  OdpovědětSmazat
 8. Já podzim naprosto miluju! Mé nejoblíbenější období.Dýni jsem naposledy a porpvé vyřezávala v roce 2014 a dopadla teda mnohem hur, nez ta tvoje :-D I když mám ráda kreativitu a jsem docela kreativní člověk, tak ne vždy to dopadne dobře :-D

  OdpovědětSmazat
 9. Já dýni nikdy nevyřezávala, ale tobě se moc povedla!:) Sice miluji podzimní dekorace, ale na ty halloweenské moc nejsem :D

  OdpovědětSmazat
 10. Na sezónní výzdobu si moc nepotrpím. Když jsem bydlela s rodiči, tak ano, ale teď nemám peněz na rozhazování, abych si to tu stylizovala pomalu každý měsíc. Kařdopádně mám dýni, svícínek ve tvaru dýně a listí z venčí. :-) A na Vánoce se chystám opravdu dekoraci nakoupit, protože to bude pro mě i přítele poprvé, co je budeme slavit jinde než u svých rodin. :-) A poprvé spolu! :-D Dýně se Ti mooooc povedla. :-) Nás to čeká v pondělí. :-)

  OdpovědětSmazat
 11. Člověk si při vyřezávání musí dávat pozor - už jsem vyřezávala a ikdyž se to možná nezdá, je to hrozná dřina :D Ale štve mě, jak relativně rychle zplesniví, ale tak není to nic neočekávaného. Já pozdim miluju. Miluju se zachumlat do teplých peřin, miluju když je venku sychravo a já se můžu v teple válet doma. Miluju filmové večery s popcornem. Miluju vůni svíček a čajů... :) Já dělám jenom Vánoční výzdobu, ikdyž teď mám trochu i té podzimní - lístky, umělou dýni a všude svíčky :)

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
 12. to jses dobra :) a jeste se mi libi jak se vnitrek krasne vyuzije k jidlu a s dyni si pak pohrajes a udelas z ni dekoraci. mam ráda kdyz se v ramci materialu a nebo i jidla vyuzije vsecko a nevyhazuji se nejake zbytky a pak se plytva... :) a navic tvoje dyne super :D ja bych na to asi nemela tu trpelivost :)))) spis mam ráda dyni ve spagetach, v kasi v polevce atd :D :) ale vypada krasne.

  OdpovědětSmazat
 13. Tá sa podarila! Navyše, tá posledná fotka s čiernou mačkou má taký poriadne halloweensky nádych :)
  Owl Heaven

  OdpovědětSmazat