středa 10. října 2018

3 pokojové rostliny, které přežijí vše. I vaši péči

...aneb jaké rostliny zvolit, pokud jste úplný pěstitel začátečník.

Sama bych ráda uvedla, že nejsem žádný biolog, botanik, přírodovědec nebo cokoliv, co by mělo něco společného s tímto odvětvím. Já tvrdím, že nejlepším učitelem je praxe a vlastní zkušenosti.

Rostliny a pěstitelství asi nejsou zcela běžným tématem blogerek, minimálně ne u nás, ale i přesto bych ráda jednou za čas nějaký ten článeček na tohle téma vydala. K přírodě mám všeobecně blízko a čím jsem starší, tím více si rytí v zahrádce nebo truhlících užívám. Ano, i ve svém mladém věku. V posledních letech u pokojovek spíše inklinuji ke kaktusům a sukulentům. Na zahradě zase spíše ke kvetoucím rostlinám a bylinkám. Ne nadarmo se mě přítel z legrace ptá pokaždé, když si koupím nějakou novou rostlinu, jestli se chystám otevřít botanickou zahradu.

Dnes bych vám ráda doporučila tři pokojové rostliny, které jsou velmi nenáročné a přežijí opravdu všechno. Navíc jsou skvělým interiérovým doplňkem.

Aloe Aristata, Aloe Vera, Chamaedorea
ALOE ARISTATA
Už na první pohled je toto aloe nezaměnitelné. Je tvořeno jemně ostnatými a silnými lístky. Jedná se o velice dekorativní rostlinu.

Jak často zalévat a co potřebuje? 
Zaléváme až po úplném vyschnutí substrátu. V létě častěji cca jednou za týden a v chladnějším období i jednou za dva týdny. Pokud náhodou zapomenete aloe zalít, tak se nic neděje. V listech má dostatek zásob. Hnojit by se měla jednou za dva týdny, ale není to nutné. V prvním roce jsem nehnojila vůbec a i přesto krásně prosperovala. Co se týče zeminy, tak je nejlepší koupit přímo tu pro kaktusy a sukulenty. A někdy dokonce i kvete :) 

Kam ji umístit?
V létě ji mívám na parapetu, kde svítí přímé slunce pouze dopoledne. Ovšem všeobecně platí, že by měla být umístěna na světlém místě.

Kde ji koupit?
Já ji mám z Hornbachu, ale také se dá sehnat odnož a můžete si ji vypěstovat sami.
ALOE VERA
Co by to bylo za článek o nenáročných pokojovkách, kdyby se tady neobjevilo klasické aloe. Aktuálně mám doma dvě dospělé rostlinky a jednu odnož. Je potřeba se připravit na to, že aloe má od jara do podzimu až několik desítek odnoží z každé rostlinky. Večer se na aloe podíváte a ráno tam můžete mít i dvě odnože naráz. Já si letos vypěstovala pouze jednu a teď čekám na další až se oddělí  a zvětší a já ji budu moct přesadit do samostatného květináče. Tímto způsobem si můžete vypěstovat velké množství rostlinek, které jsou třeba hezkým dárkem pro kamarádku do nového bytu apod. 

Jak často zalévat a co potřebuje? 
Zaléváme až po úplném vyschnutí substrátu stejně jako u většiny kaktusů a sukulentů viz. Aloe Aristata.

Kam ji umístit?
Opět na světlé místo jako u předchozího aloe. 

Kde ji koupit?
V téměř každém zahradnictví, Obi, Hornbachu nebo Ikei. A pokud by měl někdo zájem, tak mé odnože jsou příští rok k dispozici :)

Můj tip:
Aloe Vera se otáčí za sluncem. Pokud chcete mít rostlinku souměrnou, tak ji doporučuji na parapetu otáčet, jinak bude vykřivená směrem za světlem.

Téměř roční Aloe Vera
Odnož stará cca měsíc
Dvouletá rostlinka
HORSKÁ PALMA (CHAMAEDOREA)
Po tomhle fešákovi jsem pokukovala už dlouho. Jenom jsem ho vždycky viděla ve velké verzi, na kterou bych bohužel nejspíš neměla místo. Nakonec jsem na tuhle cca 20 cm narazila v Ikei za směšných 50 Kč. Byla krásně zakořeněná a měla se k světu. Ikea mě rozhodně v tomhlě směru mile potěšila.

Jak často zalévat a co potřebuje?
Rozhodně potřebuje zalévat častěji než výše zmíněná aloe, ale i přesto střídmě. Jinak ji začnou žloutnout konce lístků. Horskou palmu nehnojím.

Kam ji umístit?
Světlé místo a v omezené míře snese i sluneční paprsky.

Kde ji koupit?
Ikea.


A moje rada na závěr zní... Pokud by se i přesto našel někdo, komu by se nedařilo ani s těmito nenáročnými rostlinami, tak už nezbývá nic jiného než si pořídit FEJKU z Ikei :) 

Jaké jsou vaše zkušenosti s pokojovými rostlinami a která je podle vás ta nesmrtelná, která přežije opravdu všechno? 

28 komentářů:

 1. Aloe vera miluju, moc ráda bych si tuhle rostlinku také pořídila! :)

  OdpovědětVymazat
 2. Jéé, že bych si pořídila aloe aristu? :)) Já mám v pokoji jenom kaktus, který taky není nějak těžký na údržbu :D

  Shard of Dreams

  OdpovědětVymazat
 3. Beautiful *_* <3
  The first one is my favourite!
  Followed you, I hope you can follow me back <3

  http://makeyourperfectstyle.blogspot.com/

  OdpovědětVymazat
 4. Ako som si prečítala názov článku tak ma rozosmialo to: ,, I vaši péči.ˇˇ Fakt super! :D Už dlhšie si chcem kúpiť kaktus a aloe vera tak snáď sa mi to podarí. ;)

  Blog of Sunflower

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mám opravdu radost, že jsem tě pobavila :D A určitě si aloe nebo nějaký kaktus pořiď. Je s nimi málo práce a i přesto se jim skvěle daří :)

   Vymazat
 5. Já mám mnoho květin, ráda se o ně starám. Aloe o té jsem také přemýšlel, ale zatím jsem se k tomu nikdy nedostala. :) No tak třeba to jednou vyjde.

  OdpovědětVymazat
 6. Ta první aloe je teda naprosto nádherná! A celkově moc povedený a neotřelý člának :) Já zatím moc křetiny nemám ráda, protože nemám čas se na to starat, ale tyhle bych asi zvládla. V týdnu na škole, o víkendu doma nebo u přítele, takže žádná kytka, která by potřebovala nějak zalévat :D Květiny v Ikei se mi taky moc líbí :)

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aloe by jsi zvládla určitě, to nás skoro vůbec nepotřebuje :D A moc děkuju :)

   Vymazat
 7. Já mám doma tu klasickou aloe už léééta letoucí a musím souhlasit, že teda opravdu vydrží hodně :)) A ještě právě sháním tu první aloe, tak doufám, že se mi ji podaří co nejdříve sehnat, ta by se mi také líbila :))

  Malá Dominika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nedávno jsem Aloe Aristatu viděla v Obi za stovku, možná tam ještě bude. Pokud máš Obi někde poblíž, tak určitě koukni tam :)

   Vymazat
 8. Moc se mi líbí ta Aloe aristata. Po té se snad někde kouknu.
  Hezký večer

  OdpovědětVymazat
 9. Já je teda mám skoro všechny z Ikei :-) Najdeš tam fakt parádní kytičky a hlavně za super ceny. Ted přes léto hodně "jela" monstera, která tam byla opravdu levná :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O Monsteře jsem uvažovala i já :) Je dekorativní a rovněž super nenáročná :)

   Vymazat
 10. Když jsem se odstěhovala od mamky a začala pěstovat vlastní květiny, tak mi ani jedna nevydržela. Chvíli jsme byli bez kytek, pak jsem ale začala znova a teď mi doma krásně roste snad každá kytka :) Z těchto tří mám doma to klasické Aloe a poslední dobou roste opravdu krásně, ale ta starost o to je opravdu jednoduchá. Super téma na článek :)
  Inspiration by Linda

  OdpovědětVymazat
 11. Přesně ke koupi nějakých takových kytiček se dokopávám, nemám totiž doma žádnou živou kytičku, ale pravděpodobně to nechám na jaro, protože teď mám plné parapety podzimní výzdoby :)

  OdpovědětVymazat
 12. Jen nápad na tento článek mě pobavil :D Já sama jsem přesně ten typ člověka, kterému nepřežije snad žádná kytka, takže jsem pěstování kytek už vzdala a momentálně mám v pokoji jen uschlé růže jako dekoraci :)

  Another Dominika

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uschlé růže mám doma taky a letos jsem k nim ještě přidala levanduli :)

   Vymazat
 13. Tenhle článek se přesně hodí pro mě, protože já zahubím i kaktus :D díky za tipy :)
  MyGoldenMind

  OdpovědětVymazat
 14. To první aloe je moc krásná rostlinka. Já mám doma jeden citrusovník a pak různé kaktusy :)

  OdpovědětVymazat
 15. I like your blog, its really dope.

  Do you want to follow each other?

  If you want, than follow me, and let me know in comments, so I can follow you back with pleasure.

  We can follow each other on Instagram @dujovicandjela, let me know in the comments so I can follow you back.  www.bekleveer.com

  xoxo

  OdpovědětVymazat
 16. Tak u mě většinou nic nevydrží, max malý kaktus, který mám 😂

  OdpovědětVymazat
 17. Aloe máme doma, zrovna se na něj dívám. Ta rostlinka je k nezaplacení, lupeny používáme na různé rány a popáleniny a vždy pěkně další dorostou.

  Somethingbykate

  OdpovědětVymazat