pátek 20. července 2018

Tip na výlet: Lipnice nad Sázavou a okolí

Je tu léto, období výletů a dovolených. Proto jsem se rozhodla s vámi podělit o tip na výlet v rámci naší krásné země :) 

Pocházím z Moravskoslezského kraje, ovšem můj děda z taťkovy strany pocházel z Řečice (okres Pelhřimov) a téměř celý život dělal kastelána na hradě Lipnice nad Sázavou. 

S přibývajícím věkem jsem začala považovat za nutné, i když jsem neměla možnost dědu nikdy poznat, abych Vysočinu a okolí Lipnice navštívila. A letos v červnu se mi to konečně podařilo :)

Muzeum Jaroslava Haška se nachází těsně pod hradem Lipnice. Je to spíše mini muzeum, ale rozhodně stojí za návštěvu. Pro milovníky Švejka je to rozhodně povinnost :) Hrad Lipnice nad Sázavou mě velice překvapil rozlehlým prostorem, který nabízí. Velkou výhodou je, že zde nenarazíte na davy turistů. Doporučuji i jako výlet pro rodinu s dětmi. Hrad si můžete projít bez průvodce a vstupné není nijak vysoké :)


Při příjezdu do Lipnice jsme na louce narazili na pomník Jaroslava Haška, který je zhotoven z lipnické žuly. Název Hlava XXII dostal podle slavné knihy J. Hellera. Kolem dokola je i úryvek ze Švejka v různých jazycích.  
Co radím rozhodně nevynechat, tak je procházka po zatopených lipnických lomech. Procházka začíná na náměstí, odkud vás již rozcestníky nasměrují. Jedná se o tzv. Národní památník odposlechu (NPO) - Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy, Zlaté oči.Zámek Červená Lhota jsem chtěla navštívit odjakživa. Tudíž jsme si udělali malou zajížďku do jižních Čech. Zámek je pohádkový, průvodci milí a okruhy zajímavé! Jenom mě mrzí, že nám nepřálo počasí a nemohli jsme si půjčit lodičku. Tak snad někdy příště :) A co vy? :) Plánujete letos nějaký výlet v rámci republiky? :) 

4 komentáře:

 1. Wow! Makes me want to travel there. The buildings are unique, the face sculptures represent my favorite style and the nature looks incredible!

  Lyosha
  Inside and Outside Blog and Instagram

  OdpovědětSmazat
 2. Krásné fotky :) stálo by to za navštívení :)

  Maris Novotná

  OdpovědětSmazat
 3. This looks like a very interesting place to spend the holiday!

  BLOG | INSTAGRAM | FACEBOOK

  OdpovědětSmazat
 4. Někdy bych se ráda podívala do muzea Jaroslava Haška. Nikdy jsem nebyla ani na jednom místě, které tu jmenuješ, tak snad se mi někdy poštěstí některá z míst navštívit. :) Jinak krásné fotky! Určitě sis výlet moc užila.

  ATUNAI

  OdpovědětSmazat