pátek 27. července 2018

Amsterdam a Zaanse Zchans

Loni touhle dobou jsme s přítelem zvažovali, kam si zajedeme na prodloužený víkend. Vyhrál Amsterdam. Není tak daleko, navíc nás lákal už delší dobu, takže proč ne! :) 

První na našem Amsterdam seznamu byla návštěva skanzenu Zaanse Zchans, který se nachází asi 40 minut od Amsterdamu. Pokud jste někdy byli např. ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, tak víte, že skanzen by vám měl přiblížit život v dané oblasti v dřívějších dobách. A v Zaanse Schans tomu nebylo jinak. 

Doporučuji do skanzenu zavítat hned ráno, když se otevírá. Později se zde nahrne spousta dalších turistů. Co se týče větrných mlýnů, tak jejich návštěvu nedoporučuji. Vstupné je předražené a stejný výhled a zdarma máte z dřevěné rozhledny, která se nachází za budovou muzea. Co ovšem rozhodně doporučuji nevynechat je návštěva místní sýrárny, kde si můžete udělat ochutnávku sýrů. A že jich není málo :)  Zajímavá je také komentovaná výroba dřeváků nebo si můžete půjčit lodičku a projet se po řece Zaan.


Jak je známo, tak kola jsou v Amsterdamu typickým dopravním prostředkem. Cyklisté a kola jsou všude, kam se podíváte. Taky je zde velké množství elektromobilů. Proto jsou zde skoro na každém kroku dobíjecí stanice. Je to něco, na co my nejsme zatím až tak zvyklí. A na co jsem se nejvíc těšila? Na projížďku lodí po řece Amstel. Tu rozhodně nevynechejte :) 

Ulice Amsterdamu si jsou velice podobné. Na každém rohu jsou coffee shopy a drobné obchůdky.  Taky jsme nenarazili na tak velkou koncentraci běžných fast foodů, na které jsme třeba v Praze zvyklí. Jsou zde spíše menší místní podniky, což rozhodně oceňuji. 

Co se týče komunikace, tak v Nizozemsku většina lidí plynule ovládá minimálně dva až tři cizí jazyky. Nejčastěji se jedná o němčinu, angličtinu a francouzštinu. Takže tady rozhodně problém s jazyky mít nebudete.

Jediná věc, co mě mrzí je, že se nám nepodařilo zajistit lístky do domu Anny Frankové. Je lepší si lístky zarezervovat na webových stránkách dopředu, pokud cestujete v sezóně. Vyhnete se obrovským frontám. Tak snad příště :) V Amsterdamu je taky velké množství muzeí. Ne vždy stojí za to. Většinou jsou to jenom turistická lákadla a s pravými muzei nemají vůbec nic společného.

A teď něco pro ty, které zajímá Amsterdam se vším všudy. Světoznámý Red light District. Místo, které se se setměním mění v ulici "lásky". Červené lampiony a ženy ve výlohách. Jak nám bylo řečeno, tak se většinou jedná o mladé studentky, které si tímto způsobem přivydělávají. Nezapomeňte, že se tady nesmí fotit. Pokud se tak stane, tak za vámi přiběhne bodyguard z místního podniku a bude vás nutit, aby jste fotky smazali. Na internetu je taky nemalé množství slečen, které mají s prostitucí v Red Light District zkušenost a blogují. Pokud toto téma někoho z vás zajímá, určitě doporučuji takový blog najít a přečíst. Byli jste někdy v Amsterdamu? Láká vás toto město nebo vůbec? :)

10 komentářů:

 1. Świetny post <3 bardzo mi się podoba :* oraz super blog :) obserwuję i zostaję tu na dłużej :D zapraszam http://mysterious-natalia.blogspot.com/

  OdpovědětSmazat
 2. V Amsterdamu jsem byla před dvěma měsíci a musím potvrdit, že je to tam nádherné :) A máš milionkrát hezčí fotky než já, nám to celou dobu bohužel pršelo.

  Nails from Czech - Lucie

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je hrozná škoda, když nevyjde počasí na dovolené nebo výletu. Nám v Amsterdamu loni taky jeden den pršelo. Jinak děkuji, stejně jsou všechny fotky z mobilu :)

   Smazat
 3. Priateľ tam chvíľu pracoval a veľmi sa mu mesto páčilo. A o tých blogujúcich študentkách si ma teda prekvapila :O

  Lumi z Recenzie-Kozmetiky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to tak. Rozhodně to stojí za přečtení a vidět to zase z jiné stránky :)

   Smazat
 4. Nemůžu uvěřit! Přesně do Amsterdamu se chystám teď v srpnu! Děkuju za typy, kam se podívat :))

  https://adorkablewords.blogspot.com/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nemáš vůbec zač! Mám radost, když je článek užitečný klidně alespoň jednomu člověku :)

   Smazat
 5. Ano, babička mě tam vzala před 4 roky a ty větrné mlýny jsme navštívily - sakra tam byla zimaaa! :D Po řece jsme se také projeli a viděli právě frontu na dům Anny Frankové - to bylo něco, lidí neskutečně. Ráda se tam znovu podívám, přece jenom teď jsem na tom psychicky trochu jinak než v 16 :D A i červenou uličku jsme viděli, dokonce během dne. Ale nechápu, proč jim vadí focení, když se tam vystavují celý den :D

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si myslím, že je to právě kvůli tomu, že většina těch holek jsou ještě mladé studentky, které si tímto způsobem přivydělávají a jejich okolí to neví. Často to jsou právě cizinky. Sama jsem byla svědkem toho, když jeden hlídač vyběhl na nějakého chlapa, který si výlohy v Red Light District natáčel. No, nebylo to nic příjemného :)

   Smazat