úterý 9. června 2020

Jahodový záhon krok za krokem

Vítám Vás po velmi dlouhé pauze opět u nového článku. Příští týden mne čekají státnice, a tak celý svůj volný čas věnuji právě učení. Dnes už se mi ale doopravdy po blogu zastesklo a rozhodla jsem se vydat trošku netradiční článek, který plánuji již od minulého podzimu. 

Kdo mne sleduje již delší dobu, ví, že jsem velký milovník zahrady a pěstování. Kam jen mé dětské vzpomínky sahají, každý rok jsme měli na zahradě nějaké jahody. Neměli jsme sazenic sice moc, ale i přesto jsem se na ně každé léto těšila. U jahod je důležité, každé tři roky zcela obměnit sadbu a ten třetí rok  u nás nastal loni. Z toho důvodu jsem se rozhodla, vytvořit si takovou naši malou jahodovou plantáž :) Fotodokumentace celého mého jahodového záhonu vznikla od zasazení v srpnu 2019 až do současnosti. Možná někomu poslouží jako inspirace nebo alespoň nahlédnete do mého jahodového království. 

Na začátku bylo nutné prokypřit kultivátorem půdu a zapracovat do ní trochu slepičího hnoje, jelikož půda nebyla vyhnojená  Půdu jsme nechali několik dní odpočinout a slehnout, poté byla opět prokypřena kultivátorem. Následovala část, kdy jsem natřela prkna na vyvýšený záhon barvou a mužské pokolení jej dalo dohromady. Dále bylo nutné připevnit černou plachtu a mohlo se sázet. Abych rozprostřela sběr do co nejdelšího časového úseku, zasadila jsem celkově tři odrůdy podle toho, která kdy dozrává. Celkově jsem tedy zasadila 70 sazenic a všechny se krásně chytly a prosperují. Z nejranější odrůdy jsem letos dokonce už dělala i marmeládu a musím říct, že mám z celého záhonu velkou radost.


17. srpna 2019
17. srpna 201923. srpna 2019
23. září 2019

23. dubna 2020

2. května 2020

2. května 2020

2. května 2020

4. června 2020

6. června 2020

Určitě mi dejte vědět, zda i vy máte rádi jahody a jestli je nejraději jíte jen tak nebo z nich něco připravujete :)

8 komentářů:

 1. Teda to je nádhera, to bude jahůdek! :-) Miluju jahody a nejraději je mám čerstvé. Potom z nich dost často dělám bublaninu, marmeládu, "milk shake" a nebo do ovesné kaše ke snídani. Mňam!
  Michaela Blog || Instagram

  OdpovědětSmazat
 2. To je krása! Také miluji pěstování a sázení, nikdy jsem tedy neměla to štěstí na záhonky, ale dá se toho hodně udělat i doma či za oknem, jahody jsem třeba vždy měla lesní, jen škoda, že jsou tak malinké :D
  Moc se mi líbí ten nápad na různé druhy podle dozrávání, to je geniální!

  OdpovědětSmazat
 3. Krásný záhon! Také máme dva na zahradě a sezóna jahod začala, nestíháme je pomalu sbírat! :D Já bych se jich ale mohla ujíst. Ať se tvému záhonku daří! :)

  OdpovědětSmazat
 4. Waw, jsi moc šikovná. Jahůdky Ti krásně rostou! Já bohužel nic nesázím, ale doufám, že se k tou časem dostanu :) Já je mám nejradši čerstvé na kaši nebo palačinky nebo je ráda zakomponuju do nepečeného dezertu :)

  WantBeFitM

  OdpovědětSmazat
 5. Na tohle nejsem zrovna šikula, ale si šikovná, že si to takhle zvládla, vypadá parádně. 😅Já maximálně nějaké jahody utrhnu u babičky na zahradě.

  OdpovědětSmazat
 6. Teda, tak to je krása!! Moc závidím 😊 my se snažíme nějaké vypěstovat v truhlíku na balkoně, se zatím nic moc. Minulý rok nám vůbec nešly. A jinak jahody mám ráda jak samotné tak i v jídle 🥰🥰♥️

  OdpovědětSmazat
 7. Ty jsi šikovná, ty jahůdky pak za to určitě stojí :)

  Somethingbykate

  OdpovědětSmazat
 8. To je úžasné! Jsi šikovná! Já bych tohle asi nikdy nedokázala, takže máš můj obdiv :))
  A jak dopadly státnice?
  Inspiration by Linda

  OdpovědětSmazat